בניה קלה

בניה קלה – להוזיל עלויות בניה, ומהר!

בניה קלה

היא חכמה יותר, מתקדמת יותר, מהירה יותר, כלכלית יותר, אקולוגית יותר ובטוחה יותר : כל היתרונות של בניה קלה.

אם אתם עומדים בפני בניית או הרחבת הבית שלכם, בוודאי שמעתם את המושג : בניה קלה. יתכן ששמעתם המלצות על שיטה זאת, ואולי שמעתם גם המלצות להימנע ממנה. מאמר זה מרכז עבורכם את כל המידע על בניה קלה, כך שתוכלו להכיר מקרוב את שלבי העבודה, החומרים והטכניקות שנעשה בהם שימוש בבניה קלה, את היתרונות שלה ואת כל הסיבות אשר מביאות לכך שבניה קלה היא שיטת הבניה היעילה, החסכונית, המהירה והמתקדמת ביותר כיום לבניית בית.

  שם מלא (חובה)

  טלפון (חובה)

  ההודעה שלך

  איזי בילדר בניה ושיפוצים

  יצירת קשר

  טלפון במשרד :
  073-7969-751
  אימייל : easybuilderil@gmail.com
  שעות פעילות :
  ימים א-ה 8:00-19:30
  יום ו -8:00-13:00

  מהי בניה קלה ?

  בניה קלה היא בניה אשר מבוססת על שני עקרונות :

  1. רכיבי בניין מיוצרים מראש.
  2. משקל קל יחסית של רכיבי הבניין (עד חמישים קילו לכל מ"ר).

  בתהליך של בניה קלה, רכיבי בניין בעלי משקל קל יחסית מיוצרים מראש במפעל, משונעים לאתר הבניה ומורכבים בו בהרכבה מהירה על גבי שלד מפלדה או מאלומיניום.  רכיבי הבניין בהם נעשה שימוש בשיטה זאת הם שלד מתכת ולוחות של טיח מתועש. מעל לוחות הטיח המתועש ניתן ליישם כל שיטת חיפוי קיימת : שליכט צבעוני, לבנים, אבן טבעית, פלנקים וכן הלאה. היסודות והממ"ד בנויים מבטון כמו בבניה מסורתית.

  בניה קלה – כל היתרונות :

  • חסכון משמעותי בכסף
  • חסכון עצום בזמן
  • בניה עמידה בפני רעידות אדמה
  • בידוד טרמי ואקוסטי איכותי יותר משל בניה מסורתית
  • דיוק מרבי הנובע מייצור ממוחשב
  • קירות ישרים וחלקים
  • אין צורך בחציבות בקירות
  שלבי בניה קלה

  בניה קלה חוסכת לכם כסף!

  מכיוון שבניה קלה נמשכת פחות זמן מאשר שיטות בניה אחרות, אתם משלמים על פחות שעות עבודה. מכיוון שרוב חלקי הבניין מיוצרים במפעל, יש פחות פסולת לפינוי (50% פחות פסולת בניה בפרויקטים של בניה קלה), ומכיוון שרכיבי הבניין הם קלי משקל, עלות ההקמה שלו נמוכה.

  כך שאם אתם עומדים בפני בניית בית, והתקציב מהווה שיקול עבורכם (כפי שהוא מהווה שיקול עבור חלק הארי של הבונים והמשפצים בישראל) – בניה קלה מציעה פתרון איכותי של בניה זולה משמעותית מאשר בניה מסורתית. כאן, בשונה ממקרים אחרים, העלויות הזולות אינן באות על חשבון האיכות. אין כאן catch. בניה קלה היא, בפשטות, שיטה מתקדמת, איכותית וחכמה יותר, ואחד מיתרונותיה הוא יתרון העלות.

  בנוסף, כפי שנרחיב על כך בהמשך, בניה קלה מתאפיינת בבידוד טרמי איכותי במיוחד ולכן חוסכת לכם נתח משמעותי מעלויות חימום וקירור הבית.

  בניה קלה חוסכת לכם זמן!

  בניה קלה מאפשרת לכם להשלים בניית בית שלם בכשלושה חודשים!  אכן כן, בדיוק מה שקראתם : שלושה חודשים עד שהבית עומד מוכן ומזומן למגורים. איך זה קורה? מכיוון שחלק הארי של העבודה נעשה כבר במפעל,  אין צורך להמתין עד תום ביצוע היסודות טרם בניית השלד. העבודה מתנהלת במקביל. בזמן יציקת היסודות בשטח, השלד עצמו מתוכנן ומורכב במפעל, ומשונע לאתר הבניה ברגע שהיסודות מוכנים. הרכבת השלד, קירות החוץ וקירות הפנים אורכת זמן קצר, ומיד לאחר מכן ניתן להתחיל בעבודות הגמר.

  ואילו בניה מסורתית ? מתי בפעם האחרונה עקבתם אחרי תהליך הבניה מן המסד ועד הטפחות של בית בבניה מסורתית? שם מתבצעת העבודה על ידי קבלנים אשר מביאים עמם את כל הציוד והחומרים אל אתר הבניה, ועמם כמובן הרעש, הבלגן והפסולת. הקבלן חופר יסודות, בונה תבניות מעץ ויוצק לתוכן בטון, ואת הקירות הוא בונה מבלוקים ובטון. זאת שיטת עבודה מיושנת, לא מתקדמת, וכאמור – איטית מאד.

  בניית יחידת דיור על גג בית בשיטת בניה קלה
  בניה קלה לפני
  בנייה קלה
  בניה קלה אחרי

  בניה קלה – היסטוריה

  מקורה של שיטת הבניה הקלה בארצות הברית ובאירופה, שם נהוג היה בעבר לבנות את רוב הבתים מעץ. עלויות השכר הגבוהות בארצות אלו הביאו לצורך בפיתוח שיטת בניה שתקצר את משך העבודה ותצמצם עלויות שכר. בנוסף, עלה צורך לפתור את בעיית הדליקות של העץ ואת הצורך שלו בתחזוקה שוטפת רבה.

  הפתרון שנמצא לשתי בעיות אלו הוא בניה קלה. שלד עץ ולוחות טיח מתועש החליפו את שלד העץ ולוחות העץ וכוח אדם מיומן שעלותו גבוהה אך משך עבודתו קצר החליף את כוח העבודה הזול שמשך עבודתו ארוך. מארצות אלו התפשטה שיטת הבניה הקלה והגיעה גם אלינו לישראל.
  בניה קלה היא כל כך פופולרית בארצות הברית, עד שענף הבניה הקלה בארצות הברית עקף את ענף ייצור המכוניות בכמות הפלדה שהוא צורך!

  בניה קלה עמידה בפני רעידות אדמה

  הידעתם? ביפן, אשר סובלת מרעידות אדמה רבות בתדירות גבוהה, שלדי המבנים עשויים מפלדה ולא מבטון! עמידותו של מבנה בפני רעידות אדמה מורכבת משני פרמטרים : משקל וגמישות. מבנה של בניה קלה שוקל כשליש ממבנה בבניה מסורתית, והפרופילים ממתכת בהם נעשה שימוש לבניית שלדי מבנים בבניה קלה הם גמישים לאין שיעור מבטון. שילוב זה הופך את הבניינים מבניה קלה לעמידים במיוחד בפני רעידות אדמה.

  בניה קלה מאפשרת בידוד טרמי טוב יותר של הבית

  מבנה שנבנה בבניה קלה מבודד טרמית פי 2 ממבנה שנבנה בבניה מסורתית!
  בבניה קלה נעשה שימוש בקירות רבי שכבות ובחומרי בידוד מתקדמים. אלה מייצרים בידוד טרמי ואקוסטי שעולה על הבידוד של קירות בבניה מסורתית, וזאת בעובי קטן בהרבה משלהם : קיר בבניה מתקדמת בעובי של 15 סנטימטרים מבודד כפול מקיר הבנוי מבלוק 20 + שכבת טיח בכל צד. כך שיש כאן שני יתרונות : בידוד טוב יותר ועובי קירות קטן יותר – מה שמביא לשטח נטו גדול יותר של הבית.
  יתרון משמעותי וסף שתורם לבידוד טוב יותר של הבית נובע מכך שהבניה הקלה משתמשת בתפרים אטומים בין הפאנלים, כך המבנה הוא אטום לחלוטין למים. זאת לעומת מבנים בבניה מסורתית אשר נוטים מאד לבעיות איטום ורטיבות. בבניה קלה אין בעיות איטום והרטיבות נשארת בחוץ.

  שיפוץ מתחם בבניה מתקדמת – אחרי
  שיפוץ מתחם בבניה מתקדמת – לפני

  בניה קלה מאפשרת בידוד אקוסטי טוב יותר של הבית

  בניה קלה מגיעה לרמות בידוד אקוסטי שבניה מסורתית לא יכולה להגיע אליהם! קיר בבניה קלה אשר מורכב מלוחות ייעודיים ובידוד ייעודי, ברוחב ממוצע של עשרה סנטימטרים הוא שווה ערך מבחינת בידוד אקוסטי לקיר מבלוק 20 ושכבת טיח של סנטימטר וחצי מכל צד. הבידוד של החדר שלכם תלוי רבות גם באיכות החלונות והאיכות והיכולת של הדלת, דלתות כניסה מבודדות יעניקו יותר בידוד רעשים או טמפרטורה.

  בניה קלה – גימור חלק ומדויק יותר

  מבנים בבניה קלה הם מדויקים יותר ממבנים שנבנו מבלוקים ובטון בבניה מסורתית! הקירות ישרים, חלקים ומדויקים, הקווים ישרים ונקיים, והמראה הכללי הוא של גימור מושלם. לוחות פלנקים לקיר החיצוני מהווים בחירה אולטימטיבית לחיפוי חוץ : התקנתם קלה, הם דורשים מעט מאד תחזוקה, הם עמידים במיוחד לרעידות אדמה ותזוזות של הקרקע, הם אידיאליים לסביבה ימית והם ניתנים לפירוק והרכבה חוזרים.

  בניה קלה – כוח האדם האיכותי ביותר לשירותך

  בעוד שבניה מסורתית נשענת על כוח אדם זול שאינו חייב להיות מיומן ומקצועי, ואינו תמיד בעל ניסיון בענף הבניה, בניה קלה דורשת עובדים מקצועיים ומנוסים בתחום הבניה הקלה! כוח האדם בבניה קלה הוא יקר יותר מכוח האדם בבניה מסורתית, אך מהירות העבודה ויכולת סיום הפרויקט תוך פרק זמן קצר לאין ערוך מאשר בבניה מסורתית מאפשרים הוזלה של עלויות הבניה.

  בניה קלה – כוח האדם האיכותי ביותר לשירותך

  בעוד שבניה מסורתית נשענת על כוח אדם זול שאינו חייב להיות מיומן ומקצועי, ואינו תמיד בעל ניסיון בענף הבניה, בניה קלה דורשת עובדים מקצועיים ומנוסים בתחום הבניה הקלה! כוח האדם בבניה קלה הוא יקר יותר מכוח האדם בבניה מסורתית, אך מהירות העבודה ויכולת סיום הפרויקט תוך פרק זמן קצר לאין ערוך מאשר בבניה מסורתית מאפשרים הוזלה של עלויות הבניה.

  בניה קלה – דרך יעילה וכלכלית לבניית תוספות בניה!

  תוספות בניה הן הדרך שלכם להרחיב את הנכס שלכם, לשדרג אותו ולהעלות את ערכו במסגרת של עבודה קטנה ומצומצמת! אנחנו פוגשים אנשים רבים אשר מעוניינים להרחיב מבנה קיים, להוסיף לו חדרים או לשנות את החלוקה הפנימית שלו ומתחבטים בשאלה:  באיזו שיטת בניה כדאי לעשות זאת? בשיטות בניה קונבנציונאליות, הדבר דורש לא מעט עבודה, וגם כאב ראש. בחירה בטכנולוגיות של בניה קלה לצורך ביצוע תוספות בניה מאפשרת לכם להגיע לתוצאה מצוינת תוך פרק זמן קצר במיוחד ובעלויות נמוכות. בזכות הטכנולוגיה והרעיונות החדשניים שמתפתחים כל העת, אפשר היום לבצע עבודות תוספת חדר או כל שינוי אחר בדירה בקלות, על ידי יישום העקרונות של בניה קלה. בשיתוף אנשי המקצוע הנכונים, תוך זמן קצר תוכלו לראות איך הבית שלכם מקבל פנים חדשות בעיצוב רענן ומקורי, והכי חשוב – יציב ועמיד.

  בניה קלה – תוספת ממ"ד

  החוק הישראלי מחייב בניית ממ"ד בכל תוספת בניה של מעבר ל 12 מ"ר! לכן ברוב המקרים בהם אנחנו מבצעים תוספות בניה שאינן מינימליות, יש צורך גם בבניית ממ"ד, וזה משנה את התמונה והופך את הפרויקט למורכב יותר. אם אתם מתכננים לבצע בניה קלה או להרחיב את הבית שלכם באמצעות בניה קלה, וחלק מפרויקט הבניה כולל תוספת של ממ"ד כדאי שתדעו שהממ"ד לא נבנה בבנייה קלה, אלא כחלק מהיסודות והרצפה של הבית. התמחור, כמובן, הוא שונה, וכך גם משך זמן העבודה שהוא ארוך יותר מהמקובל בבנייה קלה. עם זאת, ישנם פתרונות אפשריים לנושא, כגון תוספת ממ"ד יביל.

  אילו אפשרויות עומדות בפניכם לבניית תוספות בניה באמצעות בניה קלה ?
  בניה קלה על ידי בניה בעץ

  בעוד שהישראלים נרתעים לא פעם מבניה בעץ, הרי שבארה"ב ובאירופה זוהי שיטת בניה מסורתית ומאד מקובלת. ישנם דגשים שחשוב לתת עליהם את הדעת כאשר בונים בעץ, ומרגע שעשינו זאת, מבנה עץ יכול להאריך שנים ולהיות יציב ובטיחותי לא פחות מכל מבנה אחר. לבניה בעץ יש יתרונות רבים :אחד מהם הוא שבניה קלה בעץ מקצרת מאד את משך העבודה : ניתן להשלים בניה של מבנה שלם או יחידת מגורים תוך מספר ימים ושבועות. יתרון נוסף ומשמעותי הוא שבשונה מבניה מסורתית, כאשר אנו בונים תוספת בניה בעץ למבנה קיים אין צורך לפנות את הבית מדייריו בעת הבניה : זאת בניה שקטה ויעילה והפגיעה שלה בשגרת החיים של דיירי הבית היא מינימלית, וזניחה לחלוטין לעומת הפגיעה שמייצרת בניה מסורתית – הן מבחינת הרעש והן מבחינת כמויות הפסולות והאבק. במילים אחרות : לא תצטרכו לעבור לגור במקום אחר בזמן הבניה, ובכך תחסכו טרדה גדולה כמו גם כסף רב.

  בניה קלה מעץ
  בניה קלה על ידי בניה בברזל

  בשיטה זאת, שלד ברזל מיוצר במפעל, באופן ממוחשב, בהתאם לתכנית האדריכלית, ומשונע לשטח על ידי משאית מנוף. העבודה שנותרת לביצוע בשטח היא בניית הקירות, התקרות והגג, באמצעים מתקדמים וטכנולוגיה ייעודית לבניה קלה (שנקראת גם בניה מתועשת). משך הזמן שנדרש לבניית הקירות והגג הוא קצר במיוחד : הוא אורך לא יותר ממספר ימים עד שבוע, וניתן לבצע חלק מעבודות הגמר במקביל. השיטה הזו נמצאת בחזית הבניה הקלה והבניה המתועשת, והמונח בניה מתקדמת נטבע על שמה. קיימות בארץ חברות מובילות אשר מתמחות בסוג כזה של בניה מתועשת, כמו חברת מייטק ואחרות, אשר יעניקו לכם ולקבלן שקט הנדסי ואחריות ל- 50 שנה למבנה.

  בניה קלה מברזל
  בניה מאלומיניום

  גם שיטה זאת שייכת לתחום של בניה מתועשת ובניה מתקדמת ובשימוש נרחב במוצרי הצללה מאלומיניום פרגולות אלומיניום וגדרות וחיפויים. בניה קלה מאלומיניום יכולה לשמש אותנו לצורך תוספות בניה, סגירת מרפסות וכדומה, אך גם לבניית בית שלם מן המסד ועד הטפחות. ההבדל בין בניה קלה מאלומיניום לבין בניה קלה על ידי בניה בברזל היא חומר הגלם ממנו מיוצר השלד במפעל. התכניות האדריכליות מוזנות למחשב, אשר מוציא תכניות מדויקות לחיתוך פאנלים של אלומיניום בהתאם למידות האדריכליות. חיתוך הפאנלים מתבצע במפעל בהתאם למידות אלו, והשלד נבנה כולו במפעל ומשונע אל אתר הבניה באמצעות משאית. לאחר הקמת השלד המוכן בשטח, ממשיכים בבניית הקירות התקרות וכו' תוך שימוש בחומרים ושיטות ייחודיים לשיטת הבניה הקלה והבניה המתועשת.

  בניה קלה מאלומיניום
  בניה קלה על ידי מחיצות גבס

  בניה קלה אפשרית ליישום גם בעבודות גבס פשוטות כמו בניית מחיצות או קירות גבס או קירות מבוססי לוחות צמנט-בורד. שני חומרי הגלם האלו הוסיפו לענף הבניה מגוון של פתרונות בניה עמידים, וחסכוניים הן בעלויות החומר, הן בעלויות העובדה והן בזמן. קיימים כיום בשוק סוגים שונים של לוחות גבס לייעודים שונים : ישנם לוחות גבס המתאימים לבניה בחדרים רטובים, לוחות גבס בעלי עמידות גבוהה בפני אש, וגם לוחות גבס עבים וחזקים במיוחד, עמידים למים ולאש ובעלי כושר נגיפה גבוה במיוחד. שימוש נכון במגוון הרחב של לוחות גבס ייעודיים אלו מאפשר לנו לבצע כל פרויקט של תוספת בניה בגבס תוך ימים ספורים ובמינימום של רעש, פסולת ופגיעה בשגרת החיים של הדיירים בבית. בנוסף, גבס הוא חומר שקל לעבוד איתו, ומלבד מחיצות גבס אפשר לבנות באמצעותו אלמנטים רבים נוספים: נישות, מדפים, אלמנטים דקורטיביים ופונקציונליים שונים, ואפילו תקרות מגבס. בעזרת עקרונות של בניה קלה כמו תכנון מפורט, שימוש בשלד אלומיניום או ברזל ניתן להגיע לתוצאות מצוינות, חזקות ועמידות לאורך שנים. אבל זה לא הכל – תתפלאו לגלות שפתרונות בניה קלה יעילים גם בעבודות קטנות יחסית כמו פרופילים לחלונות, התקנת דלתות ועוד.

  בניה קלה מגבס

  בניה קלה – שלבי העבודה

  1. יסודות הבית והממ"ד נבנים מבטון בשיטת הבניה הקונבנציונלית.

  2. שלד הבית מיוצר במפעל. תהליך הייצור הוא ממוחשב ולכן מדויק מאד : תכנית הבית מוזנת לתוכנה ייעודית אשר מפיקה תכנית מפורטת של מוטות המתכת מהם יורכב השלד. את המוטות מחברים זה לזה על ידי ברגים מפלדה מגולוונת, ומייצרים את קירות הבניין.

  3. שינוע השלד אל אתר הבניה : לאחר הרכבת הקירות במפעל, הם משונעים אל אתר הבניה ומורכבים בשטח על גבי היסודות. בתום שלב זה יש לנו באתר הבניה את השלד השלם מוכן לחיפוי. השלד כולל גם מדרגות פנים וקונסטרוקציית גג רעפים (אם בחרתם בגג רעפים, כמובן).

  4. הרכבת הקירות : הקירות מורכבים מלוחות אשר מחוברים באמצעות ברגים אל שלד המתכת. ישנם שני סוגי לוחות עיקריים שנעשה בהם שימוש בבניית קירות בבניה הקלה : לוחות פייבר צמנט בעובי של 12 מילימטר או לוחות איטונג-טק / בטרום בעובי של 50-60 מילימטר.

  5. השחלת צנרת החשמל והאינסטלציה בתוך הקירות, התקנת שכבות הבידוד השונות, ואיטום הקירות הפנימיים בלוחות חיפוי לפי בחירת הלקוח. חיפוי הפנים נעשה ברוב המקרים על ידי שילוב של לוחות גבס ולוחות של עץ דחוס. אל חשש, ניתן לתלות משאות כבדים על קירות אלה, כולל ארונות מטבח, מזגנים וכן הלאה.

  6. עבודות גמר.
  [vc_row][vc_column width="1/1"][cq_vc_hotspot icontype="number" fonticon="fa-hand-o-right,fa-image,fa-coffee,fa-comment" position="15%|15%,18%|58%,53%|46%,83%|38%,73%|66%,87%|60%,90%|90%," iconbackground="rgba(30,115,190,0.8)" circlecolor="#ffffff" ispulse="yes" pulsecolor="pulse-white" opacity="1" tooltipstyle="light" trigger="hover" tooltipanimation="grow" custom_links_target="_self" maxwidth="240" image="824"][hotspotitem] אחרי הצמר סלעים (בידוד) ניישם יריעת טייבק לחסם אדים[/hotspotitem] [hotspotitem] פלטות קיר איטונג-טק 50 מ"מ עם ברזל יצוק [/hotspotitem] [hotspotitem] שכבת איטום se-980 ואיטום ומניעת היוצרות סדקים בין הלוחות[/hotspotitem] [hotspotitem] טיח סלע לחיזוק ואיטום[/hotspotitem] [hotspotitem] רשת הגנה[/hotspotitem] [hotspotitem] פריימר כשכבת בסיס לשליכט צבעוני[/hotspotitem] [hotspotitem] שכבת גמר – שליכט צבעוני[/hotspotitem][/cq_vc_hotspot][/vc_column][/vc_row]