בניית ממ"ד

בניית ממ"ד הינה תנאי הכרחי לקבלת אישור אכלוס בכל בנייה חדשה ובכל תוספת בניה של מעל ל 12 מ"ר. עם זאת, ישראלים רבים אשר תקנות אלה אינן חלות עליהם, בוחרים גם הם לבנות ממ"ד או למגן את ביתם באחת מהדרכים החלופיות לבניית ממד. אז מה כדאי לבחור, ומה המשמעות של כל חלופה? מהי עלות בניית ממד לעומת מיגון חדר או בניית ממד יביל ? כל זאת ועוד במאמר שהכנו לכם.

איום הטילים הקונבנציונלי והבלתי קונבנציונלי על ישראל הביא לכך שכיום כל הבניה החדשה בישראל כוללת גם בניה של ממ"דים. ולא זו בלבד, אלא שבכל הרחבת בנייה ותוספת של מעל 12 מ"ר לבניה המקורית מתקיימת חובת בניית ממ"ד. בשנים האחרונות, גם מי שאינם מחויבים בבניית ממ"ד מכוח התקנות מתעניינים בהוספת ממ"ד לביתם על מנת למגן את משפחתם מפני התקפת טילים שהפכה להיות מציאות חיינו מעת לעת.

ממ"ד – מרחב מוגן דירתי .

לפי הגדרות פיקוד העורף, המרחב המוגן הדירתי הינו חדר אשר בנוי מבטון בתוך מרחב הדירה. הממ"ד כולל דלת הדף וחלון הדף בעלי 2 חלקים: חלק חיצוני עשוי פלדה נגד הדף ורסס וחלק פנימי חד כנפי, צירי, האטום בפני גז .

חובת בניית ממד – מה אומרות ההנחיות?

לפי הנחיות פיקוד העורף, בכל בית או דירה שנבנו החל משנת 1992 חייב להבנות ממ"ד – מרחב מוגן דירתי. גם בעת בניית תוספת של מעל ל 12 מ"ר לבניה המקורית, יש חובה לבנות ממ"ד. למעשה, המדינה מעודדת בניית ממ"דים עד כדי כך שגם בבית שמוצו זכויות הבניה שלו, ניתנים לעתים קרובות אישורים להוספת ממ"ד בגודל של 9 מ"ר.

בניית ממ"ד או הוספת ממ"ד – מה האפשרויות העומדות בפניכם?

אם אתם מתעניינים בבניית ממד או הוספת ממד, האפשרויות העומדות בפניכם הם אלו:

 1. בניית/הוספת ממ"ד לבית קיים.
 2. הסבת חדר קיים בבית לממ"ד
 3. בניית ממ"ד יביל.
 4. מיגון חדר פנימי.

הוספת ממד לבית קיים.

הוספת ממד לבית קיים היא למעשה בניית ממד באם מדובר על על שיפוץ דירה או רק כתוספת. בניית ממד נעשית בהתאם לתקנות ההתגוננות האזרחית והיא למעשה פרויקט בניה שלם בפני עצמו. תהליך בניית ממ"ד אורך מספר חודשים, ובסופו גם לכם יהיה מרחב מוגן דירתי אשר יגן עליכם ועל בני משפחתכם.

פיקוד העורף קבע תקן לבניית מרחב מוגן דירתי אשר כולל, בין היתר, את הדרישות הבאות :

לבדיקת התקן באתר פיקוד העורף

 • שטח מינימלי למרחב המוגן הדירתי : 9 מ"ר.
 • גובה פנימי של המרחב המוגן הדירתי: 2.5 עד 2.8 מטר.
 • מספר מרבי של קירות חיצוניים המותרים במרחב המוגן הדירתי : 2.
 • דרך הגישה למרחב המוגן הדירתי תהיה מתוך הדירה.
 • מידות מינימליות של פתח אור לדלת הכניסה : 70/200 ס"מ.
 • מידות מקסימליות של פתח אור לדלת הכניסה : 80/200 ס"מ.
 • חלון בשטח מרבי של 1.21 מ"ר.
 • עובי מינימלי לקיר חיצוני עורפי : 40 ס"מ.
 • עובי מינימלי לקיר פנימי : 35 ס"מ.
 • עובי מינימלי לרצפות בין המרחבים בקומות (במידה ומדובר בבניין קומות) : 15 ס"מ.
 • עובי מינימלי לתקרה עליונה עם תקרת מגן נוספת : 35 ס"מ.
 • עובי מינימלי לקיר משותף בין שני מרחבים מוגנים : 20 ס"מ.
 • עובי מינימלי לרצפה תחתונה מעל קומה מפולשת : 35 ס"מ.
 • עובי מינימלי של קיר קדמי או תקרה עליונה ללא תקרת מגן :
 • קיר או תקרה מבטון ב-30 : 80 ס"מ.
 • קיר או תקרה מבטון ב-30 עם ציפוי פח פנימי : 50 ס"מ.

התקן דורש גם הכנות לאוורור וסינון אשר כוללות את ההנחיות הבאות :

 • צינורות אוורור בגובה צירי לפחות 1.9 : מ' חובה 2 צינורות 4"
 • הכנות למיזוג אוויר – צינורות אוורור : חובה צינור אחד 8" , צינור נוסף – רשות.
 • דרישות התקן בנוגע ל מתקני חשמל ותקשורת כוללות:
 • בתי תקע חשמל 230 וולט : מינימום 3.
 • מנורות חרום 36 וואט 2 שעות : מינימום 1.
 • נקודה לטלפון חוץ : מינימום 1.
 • בית תקע לאנטנה לטלוויזיה ולרדיו : מינימום 1.

דרישות התקן בנוגע ל ציפויים וחיפויים כוללות:

 • ציפוי קירות ותקרות ע"י טיח אקרילי בעובי שלא יעלה על 2 מ"מ או בהתאם
  למפרט המאושר ע" רשות מוסמכת.
 • איסור חיפוי אריחי חרסינה או קרמיקה לקירות.

עלות בניית ממ"ד משוערת : 80,000-100,000 ₪.

 • הסבת חדר קיים בבית לממ"ד

  ניתן להסב חדר קיים בבית לממ"ד תקני, אבל רק באישור פיקוד העורף. למעשה מדובר בהשוואת התנאים של החדר בבית לתנאים הנדרשים בבניית ממ"ד. זהו פרויקט שחייב להיעשות באמצעות מהנדס שיקבל אישור לתכניות בפיקוד העורף.
  העלויות קרובות לאלה של בניית ממ"ד: 9 מ"ר יעלו קרוב ל 35,000 ש"ח.

 • בניית ממ"ד יביל

  מכיוון שבניית ממ"ד היא תהליך ארוך ומורכב, שיכול לפגוע באיכות החיים של הגרים בבית (בדיוק כמו בניה וכן שיפוצים אחרים בבית קיים), ישנה אפשרות נוספת והיא בניית ממד יביל. כאן למעשה נבנה הממ"ד במפעל, לפי דרישות הלקוח, ומשהושלמה בנייתו הוא מובל אל הבית המיועד בשינוע מיוחד וייעודי, ומותקן בבית הלקוח בהתאם לכל התקנים הנדרשים. לצורך בניית ממד יביל יש צורך בתהליך ביורוקרטי של הוצאת אישורים והיתרים, הכנת והגשת תכניות, וקבלת אישור הסופי של פיקוד העורף.

 • מיגון חדר פנימי

  קיימות שתי שיטות מקובלות למיגון חדר פנימי. האחת היא התזת בטון והשנייה היא מיגון באמצעות פלדה. חשוב להביא בחשבון שמיגון חדר פנימי דורש עיבוי של הקירות ולכן מקטין כל צד של החדר ב-8 סנטימטרים . זהו פרויקט קצר יחסית שאורך בממוצע כ-10 ימים. עוד יש לקחת בחשבון שבדרך כלל ההגנה של חדר פנימי ממוגן אינה באיכות של ההגנה שמספק ממ"ד.
  העלויות המשוערות למיגון חדר פנימי נעות בין 60 ל-85 אלף שקל לפני מע"מ .

 • חלון ממ"ד

  בהתאם להנחיות פיקוד העורף, החלון בממ"ד מורכב למעשה משני סוגי חלונות : חלון הדף/רסיסים חיצוני, וחלון פנימי שהוא חלון מיגון אטום לגזים.
  חלון הדף/רסיסים חיצוני הוא חלק מסט הממ"ד הבסיסי. הוא מיוצר מברזל, והוא מותקן כבר בשלבים מוקדמים מאד של בניית הבית או הממ"ד, עוד בשלב היציקה.
  החלון הפנימי המיועד למיגון מפני גזים מורכב בשלב מאוחר יותר, לאחר טיוח הקירות ולפני בדיקת האטימות של הממ"ד. לפי דרישות פיקוד העורף ומכון התקנים, השטח המרבי של החלון לא יעלה על 1.2 מ"ר, כאשר אורך הצלע המינימלי הוא 0.8 מ' ואורך הצלע המקסימלי הוא 1.1 מ'. תיקון חלון ממ"ד:

  תקלות בחלון הממ"ד עלולות לפגוע במיגון של הממ"ד שלכם, ולכן חשוב לתקנן בהקדם האפשרי. תיקון חלון ממד הוא אינו עניין לחובבנים, וחשוב להזמין לשם כך איש מקצוע מוסמך, מנוסה ואמין.

דלת ממ"ד.

דלת ממ"ד מיועדת ומתוכננת כדי להגן על יושבי הממ"ד בפני הדף של פצצות ורסיסים, ולמנוע כניסת גז אל תוך הממ"ד. לפי תקנות בניית ממד, דלת ממד צריכה להיפתח אך ורק כלפי חוץ, עליה להיות אטומה לחלוטין, הגומי סביבה צריך להיות שלם ולא מתפורר, ומסגרותיה אסור שתהיינה חלודות. הדלת חייבת לעמוד בתו התקן לדלת ממ"ד.

תיקונים בדלת או החלפה שלה חייבים להיעשות אך ורק על ידי גוף שאושר על ידי פיקוד העורף, ואסור לבצע בה שינויים. התקן קובע גם את המידות המותרות בכל דלת ממ"ד. המידות המינימליות של פתח אור לדלת הכניסה הן של 70/200 ס"מ, ואילו המידות מקסימליות של פתח אור לדלת הכניסה הן של 80/200 ס"מ.

מערכת סינון לממ"ד.

לפי תקנה 6869 של פיקוד העורף, אחד מהתנאים לבניית ממד תקני הוא התקנת מערכת סינון לממד. זוהי מערכת המיועדת להגנת אב"כ בכל מרחב מוגן דירתי (ממ"ד). מערכת סינון לממד מהווה תנאי לקבלת טופס 4 לבניית מבנה חדש או להוספת שטח למבנה קיים. בבתים שנבנו טרם תקינת התקנות הנ"ל, אין חובה להתקין מערכת סינון לממד, זאת בדומה לבתים שנבנו לפני שנות התשעים, ולכן אין בהם ממ"ד.

ועם זאת התמריץ להגנה על בטחון בני ביתנו אינו תלוי בחובה החוקית לעשות זאת, ולכן ישראלים רבים בוחרים להתקין מערכת סינון לממד. מערכות סינון לממ"ד מיוצרות ומותקנות על ידי מספר חברות בארץ, ובבואכם לבחור חברה ממנה תרכשו את מערכת הסינון, הקפידו לבדוק שהיא עובדת לפי דרישות התקן למערכת סינון לממ"ד.

לסיכום:
בניית ממד היא עניין למקצוענים. עבודה מקצועית והקפדה ברחל בתך הקטנה בכל פרט ופרט הן חיוניות על מנת שהממ"ד יעמוד בכל דרישות התקן. מעבר לעובדה שלא תוכלו לקבל טופס 4 אם הממ"ד שלכם לא יעמוד בכל הדרישות, הרי שהוא גם לא יגן עליכם ועל משפחתכם בעת הצורך. לכן חשוב לבחור חברת

  שם מלא (חובה)

  טלפון (חובה)

  ההודעה שלך

  יצירת קשר

  טלפון במשרד :
  073-7969-751
  אימייל : easybuilderil@gmail.com
  שעות פעילות :
  ימים א-ה 8:00-19:30
  יום ו -8:00-13:00

  איזי בילדר

  הכלל הראשון בהצלחה של השיפוץ שלכם טמון בבחירת הקבלן הנכון לבחירה הנכונה יש השלכות רבות ובעצם היא זו שתקבע איך יעבור השיפוץ מבחינה כלכלית ורוגע.

  משפצים רק עם חומרים איכותיים!

  [/x_text][/x_column][/x_row][/x_section]