הריסת מבנים ועבודות הריסה

הריסת מבנים ועבודות הריסה מתבצעות בשיטות שונות – איך החוק מחייב אותנו לפעול?

הריסת מבנים כחלק משיפוץ

הריסת מבנים מתבצעת במקרים של הכנת שטח לייעוד חדש, פינוי בינוי, צווי הריסה של מבנים מסוכנים, וגם לקראת שיפוץ, שיקום או הרחבה של מבנה קיים. מהן השיטות הקיימות כיום להריסת מבנים, מהי עלות הריסת מבנים ומה נדרש כדי לבצע הריסת מבנים כחוק? על כל זאת תוכלו לקרוא כאן.

מנקודת מבטו של החוק, הריסת מבנים אינה שונה מבניית מבנים : הריסת מבנים היא הליך הנדסי מורכב אשר מחייב קבלת היתר בנייה מהרשות המקומית, עבודה עם מהנדס בניין ותכנון יסודי של מהלך ההריסה כולל כל הפעולות המקדימות הנדרשות והפעולות המאוחרות הנדרשות.
הפעולות המקדימות הנדרשות לפני הריסת מבנים כוללות ניתוק של המבנה המיועד להריסה מכל התשתיות אליהן הוא מחובר : תשתיות הביוב, תשתיות החשמל, תשתיות הגז, תשתיות המים, הטלפון וכן הלאה. הריסת מבנים מחייבת נקיטת כל כללי הבטיחות בבניה, בדיוק כמו בפרויקט בניה, כדוגמת גידור הולם ותקני של שטח הריסת המבנה. מי שמבצע הריסת מבנים אחראי גם על פינוי פסולת ההריסה והשלכתה באתר פינוי פסולת ייעודי ומורשה. כלומר, קבלן שמצבע הריסת מבנים צריך שתהיה לו תעודת התקשרות עם העירייה, אשר מאפשרת לו להשליך את הפסולת באתרים המוסדרים.

הריסת מבנים – סיבות נפוצות

לעתים נבצע הריסת מבנים במסגרת פינוי שטח בנוי והכנתו לקראת עבודה על פרויקט בניה חדש. כאן המטרה היא להחליק ולנקות את השטח לקראת ייעודו החדש. כך למשל, בפרויקטים של פינוי בינוי, הריסת מפעלים, גשרים, מבנים גדולים ועוד.
לעתים נבצע הריסת מבנים מסוכנים אשר מהווים סכנה בטיחותית לשוהים בהם, לבניינים השכנים או לעוברי אורח. מחלקת בניינים מסוכנים בעיריות השונות מוציאות צווי מבנים מסוכנים אשר מורים לבעלי המבנים לשקמם, אם יש אפשרות כזאת, או להרוס אותם, אם לא ניתן לשקמם.
הריסת מבנים חלקית מיועדת לצורך שיפוץ, שימור, שיקום או הרחבה של מבנה קיים.
הריסה פנימית היא הריסה לצורך שיפוץ – הכנה לשיפוץ, אם תרצו. פרויקט הריסה כזה מתחיל בניתוק של התשתיות והמערכות השונות במבנה. לאחר מכן מתחיל תהליך של "גילוח" וריקון של החללים הפנימים של המבנה, ובסופו של דבר רק השלד – בטון או קונסטרוקציה – נותר על כנו. העבודה כוללת פירוק של הקירות והמחיצות הפנימיות, פירוק חיפויי הקירות שיוותרו עומדים, פירוק הריצוף, פירוק התקרות אשר אינן חלק מהקונסטרוקציה, פירוק המערכות השונות, פירוק הציוד וכן הלאה. כל הפסולת מפונה, כנדרש, לאתרי פסולת מורשים, בהתאם לתעודת ההתקשרות עם העירייה.

מבנים ישנים להריסה
מבנה לאחר הריסה

עלות מוערכת של הריסת מבנים

אז כמה עולה הריסת מבנים? וכמה עולה לתפור חליפה ליתום?… עלות הריסת מבנים משתנה בהתאם למספר די רחב של גורמים, ביניהם היקף ההריסה, התנאים בשטח, כתב הכמויות, האם יש חלקים במבנה אשר מיועדים לשיקום/שיפוץ/שימור, מהי מסגרת הזמנים, האם יש חומרים מסוכנים שצריך לטפל בהם ועוד. עם זאת, אפשר להגיד בהערכה גסה כי המחיר הממוצע של הריסת מבנים נע בטווח שבין 150-200 ₪ למ"ר.

כלים להריסת מבנים
הריסת מבנים ומפעלים

שיטות הריסת מבנים

זוכרים את הסרטונים שמראים כדור פלדה ענקי וכבד אשר מנפץ ושובר בניינים רבים קומות? אז תשכחו מהם. זוהי שיטה מיושנת שכבר כמעט ולא עושים בה שימוש כיום. השיטות המקובלות כיום להריסת מבנים כוללות פיצוץ מבוקר על ידי שימוש בחומרי נפץ, שימוש בכלים כבדים כגון דחפורים, מחפרים (באגרים) בעלי פטיש חציבה המחובר לזרוע ארוכה, מנופים, עגורנים, שופלים, בובקטים וכן הלאה. טכניקה נוספת להריסת מבנים, ממוקדת וכירורגית יחסית, היא ניסור חלקי מבנה ושימוש במנופים כדי להרים את החלקים המנוסרים ולפנות אותם מן האתר. בנוסף נעשה שימוש בהתאם לצורך גם בהריסה על ידי כלים ידניים, כמו למשל קונגו. בדרך כלל יעשה שימוש בכלים ידניים במקרה של עבודות מקדימות לעבודות ההריסה הראשיות, או כשדובר בהריסה חלקית או הריסה פנימית בלבד. משתמשים בכלים ידניים כדי לפרק ולהרוס חלקים במבנה אשר הריסה שלהם בדרכים אחרות כמו פיצוץ עלולה לסכן את הסביבה. דוגמה לחלקים כאלה היא חלונות, או קורות ברזל. הריסה פנימית קטנה במסגרת של שיפוץ בית יכולה להתבצע גם בפטיש כבד וידיים חסונות.

הריסת מבנים ישנים
הריסת מבנים

הריסת קירות

חלק מוכר מתהליך של שיפוץ בית כולל עבודות הריסה שונות, בהיקפים משתנים משיפוץ לשיפוץ. לפעמים עבודות ההריסה הן מצומצמות ודורשות הריסה של מספר קירות, הריסה של חדר רחצה וכן הלאה. הריסת קירות והריסה חלקית במסגרת שיפוץ הבית צריכות להתבצע במקצועיות ודייקנות, על מנת לא לפגוע בתשתיות, וכדי להפחית ככל הניתן את הפגיעה בשגרת החיים בבית, של הדיירים בו ושל השכנים. הריסת הקירות גורמת לרעש רב, פסולת רבה, אבק ועוד מטרדים, ולכו עבודה יעילה, מקצועת, זריזה ואפילו "כירורגית" היא חשובה מאד. בנוסף, חשוב להקפיד על פינוי הפסולת כדין ובהתאם להיתר הבניה. לפני הריסת קירות חובה לבדוק מול קונסטרוקטור האם ניתן להרוס את הקיר והאם לא מדובר בקיר תומך. במקרים מסוימים, גם כשאין מדובר בקיר תומך, יהיה צורך להתיב חיזוקים תומכים לפני שמתחילים בעבודת הריסת הקיר. יש לבדוק, בנוסף, טרם הריסת הקיר, האם עוברות בקיר תשתיות חשמל או מים ולפעול בהתאם. יש לדאוג מראש לפתרונות לפינוי פסולת ההריסה – שקים, מכולה, שרוול, ופינוי של כל הפסולת לאתר פסולת בניין מורשה, בהתאם לתעודת ההתקשרות של הקבלן שלכם עם העירייה. יחד עם חישוב עלות הריסת הקירות, השאירו מקום בתקציב לתיקוני טיח, צבע וריצוף באזור הריסת הקירות.
כל הריסה של קיר חיצוני בבית דורשת נוכחות של מהנדס וניתן לבצע אותה רק לאחר שהתקבל אישור ממחלקת ההנדסה בעירייה. אם מדובר בבית משותף, יתכן ותצטרכו להשיג את אישור השכנים לכך. שימו לב, חייב להיות מהנדס נוכח במקום בעת הריסת הקיר.

הריסת חלק ממפעל
הריסת בניינים
יצירת קשר

    שם מלא (חובה)

    טלפון (חובה)

    ההודעה שלך