טיח ושליכט חיצוני

במסגרת בניה או שיפוץ, אנחנו יכולים להתכוון לאחד מתוך שלושה סוגי טיח שונים: טיח שחור חיצוני, טיח לבן ושליכט צבעוני – מה ההבדלים ומה מחיר טיח חיצוני ?

טיח חיצוני – הסוגים השונים

הטיח השחור מורכב מבסיס של בטון מעורבב עם חומרים מקשים, הטיח הלבן מורכב מבסיס של גבס מעורבב עם חומרי הדבקה ומיצוק. מיועד לקירות הפנימיים של הבית ומיושם בנוסף לטיח השחור. טיח חיצוני הינו הטיח הסופי והאחרון, אנו משתמשים בו לציפוי מעטפת המבנה, ולעתים גם לציפוי קירות המבנה הפנימיים. אם המונח טיח חיצוני אינו מוכר לכם, היו סמוכים ובטוחים שאתם יודעים למה הכוונה. זהו בסך הכל שמו הפחות מוכר של החומר שנקרא במחוזותינו שליכט צבעוני או שליכט אקרילי.
מספר גדול של חברות ישראליות מייצרות טיח חיצוני / שליכט אקרילי/ טיח צבעוני / שליכט צבעוני. בין הגדולות והידועות שבהן ניתן למנות את חברת טמבור ואת חברת נירלט. הפרמטר המרכזי שמבדיל בין סוגים שונים של טיח חיצוני הוא צבע הטיח ורמת הגרגור שלו. ישנן מספר רמות גרגור של טיח חיצוני, וברוב המקרים טיח חיצוני במרקם מגורגר מאד מיועד ליישום על קירות חוץ, ואילו טיח חיצוני במרקם עדין יותר של גרגור מיועד ליישום בקירות פנים, אך אלו אינם כללי ברזל וניתן ליישם את כל רמות הגרגור הן בקירות חוץ והן בקירות פנים.

אבולוציית הטיח – כל קצה המזלג…

עם השנים עמלו מיטב המוחות הטכנולוגיים בחברות השונות על מנת לפתח סוגים שונים של טיח חיצוני אשר מספקים מענה לצרכים שונים, הן מבחינת עמידות והתאמה לתנאי שטח ואקלים ספציפיים והן מבחינת סגנונות העיצוב השונים. וכך, בכל עבודת שיפוץ יש לבחון את הסוג הנדרש. כיום ניתן לרכוש מגוון של סוגי טיח חיצוני המיוצרים על ידי החברות המובילות, ולהתאים את סוג הטיח לבית שלכם מכל בחינה שהיא.
כך, לדוגמה, "מונוטקס" של טמבור, הוא מוצר של טיח חיצוני מסוג שליכט מינרלי. טיח חיצוני מסוג מונוטקס הוא טיח מינרלי בצורת אבקה אשר מיושם בשכבה אחת במרקמי גרגור שונים, החל מגרגור עדין וכלה בגרגור מסיבי למראה מיושן ו"פצוע". ייחודו במראהו הטבעי והאותנטי אשר נובע מהחומרים ממנו הוא מיוצר – חומרים טבעיים כמו חול וסיד מעושן.
במסגרת המגוון הרחב של מוצרי טיח חיצוני בעיצובים שונים, קיימים מוצרי טיח חיצוני רבים בעלי ייחוד כזה או אחר, כגון טיח חיצוני טרנו של טמבור, בעל מראה אותנטי של טיח מינרלי יחד עם העמידות והיישום הקל של השליכט האקרילי. טיח חיצוני מסוג מרמורינו הוא טיח חיצוני מסוג שליכט מינרלי בעל מראה מט עדין, ואילו שליכט תיאודוריקו הוא שליכט מינרלי בעל מראה של נצנוצי ברונזה מעודנים ומרשימים.

בעת יישום טיח חיצוני חשוב מאד להקפיד על עבודה מקצועית דייקנית ומהירה, כדי שאפשר יהיה לסיים לטייח את הקיר במלואו במסגרת יום עבודה אחד בלבד,  אחרת יוותרו סימני תפר בין החלקים אשר טויחו במועדים שונים.

  שם מלא (חובה)

  טלפון (חובה)

  ההודעה שלך

  מהו שליכט צבעוני ?

  שליכט צבעוני הוא אחד מהשמות המסחריים שניתנו למוצר של טיח חיצוני אשר מיועדת למעטפת החיצונית של קירות הבניין,
  שליכט צבעוני הוא חומר חיפוי חיצוני לקירות הבית (שימו לב חומר חיפוי חיצוני לקירות, אך לא רק לקירות חיצוניים : ניתן וכדאי ונפוץ לראות שליכט צבעוני מיושם גם בקירות פנימיים) אשר מיוצר ממלט אשר מיוצר בעצמו מסיד, גבס, חול ופיגמנטים בגוונים שונים.
  ישנם מספר שמות נוספים למוצר שליכט צבעוני, ואם אתם לא מצויים בעולם הבניה והשיפוצים יתכן שריבוי השמות מבלבל אתכם. אז בואו נעשה סדר בדברים. שליכט צבעוני, טיח צבעוני וטיח חיצוני הם שלושתם שמות שונים לאותו המוצר. בנוסף, תחת שם הגג "שליכט צבעוני" / "טיח צבעוני /"טיח חיצוני" ואפילו "שליכטה צבעונית" (לאלו שלא רוצים להיות מחויבים למגדר אחד בלבד ..)נמצאים גם מוצרים של טיח צבעוני בעלי מאפיינים ייחודיים משלהם, כמו שליכט אקרילי ושליכט מינרלי. נפרט על כך בהמשך…

  השליכט הצבעוני משרת שתי מטרות מרכזיות : ראשית הוא מגן על מעטפת הבית מפני רטיבות, לחות וכל שאר הנזקים שיכולים להיגרם כתוצאה ממזג האוויר והאקלים. המטרה השניה אשר משרת השליכט הצבעוני הוא עיצוב הבית מבחינה אסתטית. הוא מעניק גימור נאה ומרשים לבית, בהתאם לקו העיצובי שלו ולסגנון שבחרתם לשוות לבית שלכם

  אילו סוגי שליכט צבעוני קיימים בשוק ?

  שליכט צבעוני אקרילי

  מתחלק לשתי קטגוריות :

  שליכט צבעוני אקרילי על בסיס אקריל.

  שליכט צבעוני אקרילי על בסיס סיליקון.

  זהו המוצר המוכר והנפוץ ביותר של שליכט צבעוני, ובדרך כלל כשתשמעו קבלנים מדברים על שליכט צבעוני הם ידברו על שליכט צבעוני אקרילי. זה מוצר רטוב ומוכן לעבודה, כלומר הוא מגיע מוכן לשימוש וכל מה שצריך לעשות זה לפתוח את הפח בו הגיע החומר ולהתחיל למרוח אותו על הקירות.

  שליכט צבעוני מינרלי

  מתחלק לשתי קטגוריות :

  שליכט צבעוני מינרלי על בסיס סיד.

  שליכט צבעוני מינרלי על בסיס צמנט.

  זה מוצר שאינו ready made  והעבודה עמו יותר מאתגרת מאשר העבודה עם שליכט צבעוני אקרילי.

  גם שתי הקבוצות האלה מתחלקות לעוד שתי תתי – קבוצות : מוצרים יבשים ומוצרים רטובים. נתחיל דווקא במוצרים הרטובים כי הם פחות נפוצים ופחות רלבנטיים, כך שנוכל להתייחס אליהם בקצרה ולעבור להרחיב בנושא שליכט צבעוני מינרלי יבש. אם כך, שליכט צבעוני מינרלי רטוב הוא מוצר יעודי לקירות פנים בעיקר. זהו  מוצר יקר יחסית הן לרכישה והן ליישום, ולא כל הקבלנים מתעסקים איתו.

  שליכט צבעוני מינרלי יבש מגיע בצורת אבקה מבוססת סיד או צמנט, אליה מוסיפים מים באתר הבניה ורק לקראת היישום. הערבוב מתבצע בשטח על ידי מערבל, ועלות העבודה כאן היא יקרה יותר מאשר עלות העבודה של יישום שליכט צבעוני אקרילי.

  טיפים ליישום שליכט צבעוני

  שליכט צבעוני מיישמים בימים יבשים – לא בימים גשומים ולא כשצפוי גם. צריך שיהיה מרווח של 24 שעות בין יישום השליכט לבין הגשם. נשמע קצת מוזר אנחנו יודעים ומי יכול לנבא את מועד הגשם באופן וודאי, אבל אפשר בהחלט לתזמן את מועד ביצוען של עבודות שליכט צבעוני לתקופה שמשית. בישראל שלנו יש מספיק שבועות כאלה גם באמצע החורף. מצד שני, אסור לבצע עבודות שליכט צבעוני בעתות חום כבד או שרב.
  שליכט צבעוני מבצעים בצוותים גדולים של ארבעה עובדים ומעלה. אחרת אין סיכוי שיצליחו לסיים קיר שלם ביום עבודה אחד. למה זה חשוב? מכיוון שאם לא מסיימים ליישם שליכט צבעוני על אותו הקיר ביום אחד, התוצאה תהיה תפר בולט לעין ומאד מכוער בין עבודת השליכט של אתמול לעבודת השליכט של היום. בדרך כלל יישום של שליכט צבעוני על בית ממוצע יארך כארבעה ימי עבודה של צוות של לא פחות מארבעה עובדים.
  את המקצועיות של מבצעי השליכט הפוטנציאליים שלכם תוכלו לבחון לפי איך שנראים הקווים הישרים בבית ובעיקר בפינות, סביב החלונות והמשקופים. יישום מקצועני של שליכט צבעוני ישארי קירות ישרים וחלקים, ללא גלים, וללא קווי תפר.
  ככל שרמת החספוס (או הגרגור) של השליכט גבוהה יותר, השליכט יעניק הגנה טובה יותר למבנה. זאת מכיוון שאגרגטים עבים מעניקים הגנה טובה יותר, והם אלו שקובעים את רמת החספוס של מוצרי שליכט צבעוני ( חספוס גס/ חספוס בינוני / חספוס עדין).

  שיפוצים
  שיפוצים

  בבנייה קרובה לים העדיפו לעשות שימוש במוצרי שליכט צבעוני על בסיס סיליקון שהוא עמיד יותר לתנאי האקלים הימיים.
  אם אתם רוכשים את פחי השליכט הצבעוני בעצמכם, כלל האצבע לחישוב מספר הפחים הוא פח שליכט צבעוני אחד לכל שבעה עד אחד עשר מטרים. ככל שרמת הגרגור של שליכט צבעוני גבוהה יותר, הוא יכסה פחות שטח. אם אתם רוכשים בעצמכם גם את הפריימר, כלל האצבע לחישוב הוא בין חמישים מטר לשישים מטר לכל פח פריימר. ככל שהטיח השחור מלוכלך יותר, תזדקקו לכמות פריימר רבה יותר.
  לפני שמתחילים ליישם שליכט צבעוני חשוב מאד לוודא שהקרקע סביב הבית תהיה כמה שיותר גבוהה לגובה אפס של הבית, אחרת היישום של השליכט מתבצע מעל לגובה אפס, וכשמורידים סוף סוף את הקרקע לגובה אפס מגלים שיש רצועה שלמה לרוחב הבניין שלא יושם עליה שליכט צבעוני. לפעמים אפילו לא טיח שחור