לנהל שיפוץ בית

דחייה של שיפוץ בית עלולה לגרום להצטברות של נזקים, דבר שמייקר את העלויות יותר ויותר עם הזמן. אז מה חשוב לדעת על שיפוץ בית, ואיך עושים את זה נכון?

שיפוץ בית

גם אתם מוצאם את עצמכם אומרים שוב ושוב שעליכם לעשות מתישהו שיפוץ בית, אבל לא מוצאים לזה זמן? אתם לא לבד. הרבה אנשים חוששים מכך, והם דוחים את התהליך עוד ועוד. אבל האמת היא שדחיית שיפוץ בית איננה מומלצת בכלל, ועדיף לעשות זאת מהר ככל האפשר.

עבודות גבס
שיפוץ מקלחת
שיפוץ מטבח

לפני השיפוץ

מאיפה בכלל מתחילים? כמו כל שינוי גדול, גם בתהליך שיפוץ בית השלב הראשון מתחיל מהראש: חשבו על הסיבות שבגללן רציתם לעשות שיפוץ בית – מה מפריע לכם בצורת החדרים? האם התשתיות עובדות כמו שצריך? אולי הגיע הזמן לבצע עבודות נוספות כמו ליטוש מרצפות או החלפה של הדלתות? ואולי זו גם הזדמנות לעשות שינוי רציני יותר בבית? אל דאגה, אתם לא צריכים לחשוב על כל פרט ופרט בשיפוץ, זה לא תפקידכם. אבל בהחלט כדאי שתחשבו על הקווים הכלליים שתרצו שיהיו בתהליך, כדי שהחלום אכן יתממש כפי שאתם רוצים. חשבו גם על התקציב שאתם רוצים להשקיע בעבודות, כדי שגבולות התהליך יהיו ברורים לכם.

קבלן שיפוצים

אחרי שיש לכם תמונה בראש, גם אם לא מדויקת, של הבית החדש שיהיה לכם, זה הזמן לחפש את האדם שיעשה בשבילכם את העבודה: קבלן שיפוצים. שיפוץ בית הוא תחום מומחיותו של קבלן השיפוצים; הוא עומד בקשר עם אנשי המקצוע השונים ועליו מוטלת האחריות לכל התהליך. קבלן השיפוצים יכול להיות בקשר גם עם קבלנים נוספים, שקשורים לתחום התמחות ספציפי ולא שיפוץ בית כולל, כמו למשל מחסן עצים, קבלני צבע קבלני ריצוף, קבלני חשמל ועוד… בקשו הצעות מחיר מקבלנים שונים, ובחרו את מי שהכי מתאים לכם, גם מבחינת הסגנון והניסיון. אבל הקריטריון החשוב ביותר לבחירת הקבלן הוא אם אתם מרגישים שאתם יכולים לסמוך עליו שיעשה לכם שיפוץ בית בדיוק כמו שאתם רוצים.

ריצוף פרקט
שיפוץ דירה
עבודות גבס לסלון
שיפוץ חדר אמבטיה

רגע לפני שמתחילים

תפקידו של הקבלן הוא לא רק ביצוע טכני של שיפוץ בית, אלא גם תכנון נכון של כל התהליך, בהתאם לתמונה שאתם ציירתם לעצמכם בראש: בשל היותו בעל הידע המקצועי, עליו לקבוע איך בדיוק ייעשה כל שלב, ועל ידי מי. שבו איתו בנחת, וכתבו את כל הפרטים שאתם מעלים על דעתכם. בעזרת עורך דין תוכלו לנסח גם חוזה עבודה הוגן, וכמובן לחתום עליו. זכרו כי שיפוץ בית יכול להיראות כמו משימה זמנית, אבל עבור הקבלן זוהי שגרת עבודה, והחוזה הוא חלק קריטי גם מבחינתו. זהו למעשה תהליך שמוסכם ומקובל על כל קבלן שניגש לבצע שיפוץ בית, ואין סיבה לחשוש מתגובה שלילית מצדו.

מה חשוב לעשות לפני שמתחילים בעבודות שיפוץ בית?

יש כמה דברים חשובים שצריך לעשות לפני שיפוץ בית. במקרה שאתם מחליטים להישאר בבית בתקופת השיפוצים – חשבו על החפצים הקריטיים שתזדקקו להם, ושמרו על גישה נוחה אליהם. הכוונה בעיקר לכלי מטבח, למוצרי היגיינה וטיפוח, לבגדים ולציוד שימושי שתואם את הצרכים שלכם כמו מחשב נייד, ציוד משרדי וכו'. לפני שבעלי המקצוע נכנסים לבית, חשבו היטב על כל מה שתצטרכו: הסתובבו ברחבי הבית, פתחו את הארונות ושאלו את עצמכם האם יש סיכוי שתזדקקו לחפצים שאתם רואים. במקרה שתחליטו לעבור דירה, המצב לא יהיה שונה מאד – כל שעליכם לעשות הוא לארוז את אותם חפצים.

שיפוץ דירה
החלפת דלתות
חיפוי קירות
שיפוץ דירה

בין אם אתם מבצעים שיפוץ בית כולל, או שבחרתם לבצע עבודה נקודתית כמו שיפוץ מקלחת  או מטבח, ואפילו במקרה של עבודות כמו ליטוש מרצפות וצביעה – הקפידו להישאר בסביבת העבודה,  ., בעלי המקצוע השונים זקוקים לשקט ולריכוז רב בעבודתם, וגם לכם יהיה זה בזבוז זמן אם תפַקחו עליהם כל הזמן. מובן שאפשר להציץ מדי פעם ולהתרשם, לנצל את ההפסקות מהעבודה ולשאול שאלות, אבל נסו להתאזר בסבלנות, ולעשות זאת בזמנים הנכונים. ככל שתתנו לעובדים הרגשה שאתם סומכים עליהם יותר, כך תגבר המוטיבציה שלהם לעבוד, ולהפוך את התהליך מעוד שיפוץ בית להשקעה אמיתית עם נגיעה אישית. זכרו שתפקידו של הקבלן הוא לפקח על התהליך, ולא הכל מוטל עליכם.

שיפוץ בית – עבודות שונות, אנשים שונים

במקרה של שיפוץ בית כולל, ככל שתוסיפו רעיונות כך ירבו בעלי המקצוע, ואפילו קבלנים נוספים כמו קבלני צבע, קבלני ריצוף וכד'. הדבר יכול להיות מעט לא נעים במבט ראשון, אבל הקבלן למעשה עובד באופן רציף עם אנשי המקצוע השונים, והוא בחר בהם מבין רבים, כך שאפשר לסמוך עליהם. בסוף התהליך תגלו בית חדש ויפה, בעל מראה רענן, ותראו שהעבודה תשתלם.

שיפוץ מרפסת
 • עיצוב אמבטיה בסגנון מודרני
  עיצוב אמבטיה בסגנון מודרני
 • שיפוץ מטבחים
  שיפוץ מטבחים
 • עיצוב מטבח בסגנון מודרני
  עיצוב מטבח בסגנון מודרני
 • חיפוי אבן
  חיפוי אבן
 • ריצוף חוץ
  ריצוף חוץ
 • תקרה מעוצבת
  תקרה מעוצבת